Przyszłość opakowań i ekologia – za nami pierwszy dzień Targów TAROPAK
Nowoczesne maszyny do pakowania i do produkcji opakowań, opakowania z surowców biodegradowalnych, eko-opakowania, a także system kaucyjny i recykling opakowań – to główne tematy pierwszego dnia Targów TAROPAK.
O przyszłości opakowań, zrównoważonym rozwoju, eko-opakowaniach i naturalnych surowcach do produkcji opakowań rozmawiali uczestnicy panelu „Kreatywność i Odpowiedzialność: Ekoprojektowanie Opakowań w Gospodarce Obiegu Zamkniętego”, organizowanego wspólnie przez Grupę MTP, Polską Izbę Opakowań oraz Polską Izbę Odzysku i Recyklingu Opakowań.
Tematem dyskusji poprzedzonej prezentacjami były nowe, bardziej ekologiczne surowce wykorzystywane do produkcji nowoczesnych, a zarazem funkcjonalnych opakowań. Ważną kwestią podejmowaną przez producentów opakowań jest wykorzystanie surowców pochodzących z recyklingu, a także produkcja opakowań poddających się recyklingowi.
Recykling nie taki łatwy
Ważnym elementem obiegu opakowań jest system recyklingu, który niestety zawsze jest ekonomicznie uzasadniony. Przykładem mogą być opakowania kompostowalne, które z jednej strony są ekologiczne, a z drugiej pozwalają na zachowanie barierowości – tak ważnej w przypadku pakowania chociażby produktów spożywczych. Niestety, wciąż mało jest surowców nadających się do przetworzenia w ten sposób. Brakuje również kompostowalni przemysłowych, co powoduje, że produkcja i recykling tego rodzaju opakowań jest po prostu drogi i mało dostępny.
Najważniejszym czynnikiem kształtującym rynek opakowań w Polsce jest cena gotowego produktu. To właśnie konsument, patrzący na opakowanie pod kątem jego ceny, decyduje o tym, jak wygląda ten rynek.
Opakowania były, są i będą - jak powiedziała jedna z prelegentek panelu „Kreatywność i Odpowiedzialność: Ekoprojektowanie Opakowań w Gospodarce Obiegu Zamkniętego”, ale jak będą wyglądały opakowania przyszłości? Zdaniem uczestników dyskusji na rynku będą przeważać opakowania wielokrotnego użytku, wykonane w surowców biodegradowalnych i bioodnawialnych, które będzie można łatwo i efektywnie poddać recyklingowi.
Fot. fotobueno
System kaucyjny
O recyklingu i opakowaniach wielokrotnego użytku rozmawiano również podczas panelu „System kaucyjny: wyzwania dla branży i samorządów. Jak pogodzić różne perspektywy?” organizowanego przez Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny.
Sukces systemu kaucyjnego, który – według ostatnich przepisów – ma wejść w życie 1 października 2025 roku zależy od dwóch czynników: akceptacji społecznej i wysokości kaucji. Przy czym ten drugi czynnik jest ściśle powiązany z tym pierwszym. Wydaje się, że najważniejszą kwestią w tym zakresie jest edukowanie społeczeństwa; w tym wskazywanie na konieczność ograniczenia odpadów opakowaniowych oraz wygodę wprowadzanego systemu. Jak pokazuje przykład Niemiec, informacja o systemie kaucyjnym musi być jasna, przejrzysta i skierowana do różnych grup odbiorców. Ważne jest, aby każdy podmiot biorący udział w systemie, czuł się za niego odpowiedzialny.
W odpowiedzi na pytanie o to, co jest najważniejsze, aby system kaucyjny działał sprawnie, uczestnicy panelu wskazali kilka czynników. Najważniejszym z nich jest duże zaangażowanie jednostek handlowych i konsumentów, na których tak naprawdę opiera się cały system. Ważne są również stabilne i jasne podstawy prawne, które uregulują kwestie kaucji, operatorów, a przede wszystkim datę wprowadzenia systemu. Kolejnym czynnikiem wskazywanym przez prelegentów jest współpraca wszystkich podmiotów zaangażowanych w obieg opakowań – producentów, konsumentów, punktów handlowych i operatorów.
Naprzeciw oczekiwaniom konsumentów oraz podmiotów handlowych, które będą musiały przyjmować opakowania, przychodzi technologia. Jednym z rozwiązań dających łatwość i wygodę zbierania opakowań objętych systemem kaucyjnym jest zaprojektowany i wyprodukowany przez Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny oraz firmę Czysta Polska recyklomat. Jest to uniwersalne, łatwe w obsłudze a zarazem bezpieczne dla konsumenta „urządzenie, które może stać nie tylko w sklepach – również w parkach, na placach czy przy stadionach – wszędzie tam, gdzie gromadzą się ludzie i spożywają napoje”.
Fot. fotobueno
Recyklomat jest prezentowany podczas Targów TAROPAK. Na ekspozycji targowej znajdziecie również nowoczesne maszyny pakujące i służące do produkcji opakowań. Warto również odwiedzić stoiska producentów opakowań, którzy prezentują funkcjonalne i nowoczesne produkty do pakowania i zabezpieczenia podczas transportu czy magazynowania.
Fot. fotobueno