Rada Europejska zatwierdza nowe przepisy PPWR
W grudniu 2024 roku Rada Europejska formalnie przyjęła nowe rozporządzenie dotyczące opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR), które ma na celu znaczne ograniczenie generowania odpadów i promowanie zrównoważonych rozwiązań.
Nowe przepisy wprowadzają wiążące cele dotyczące ponownego wykorzystania opakowań, ograniczenia stosowania opakowań jednorazowych oraz minimalizacji używanych materiałów, a wszystko to w ramach dążenia do bardziej ekologicznej gospodarki opakowaniowej.
Nowe regulacje obejmują cały cykl życia opakowań, kładąc szczególny nacisk na bezpieczeństwo, zrównoważony rozwój i recykling. Nowe przepisy obejmują między innymi następujące wymogi dotyczące opakowań:
Do 2040 roku opakowania plastikowe, takie jak butelki jednorazowe, będą musiały zawierać do 65% materiału z recyklingu.
Producenci będą musieli ograniczyć wagę i objętość opakowań, a także unikać stosowania zbędnych materiałów.
Nowe przepisy wprowadzają ograniczenia dla opakowań mających kontakt z żywnością, które zawierają PFAS (substancje per- i polifluorowane) przekraczające określone progi.
Etykiety na opakowaniach będą musiały zawierać informacje o składzie oraz zawartości surowców z recyklingu, aby ułatwić sortowanie i świadomy wybór konsumentom.
Rozporządzenie wprowadza ograniczenia w stosowaniu opakowań jednorazowych:
- do pakowania owoców i warzyw o wadze poniżej 1,5 kg,
- na żywność i napoje serwowane w hotelach, barach i restauracjach,
- indywidualnych porcji dodatków, takich jak przyprawy, sosy, śmietanki do kawy czy cukier, oferowane w lokalach gastronomicznych,
- małych kosmetyków i produktów toaletowych w hotelach (np. jednorazowych buteleczkach na szampony),
- bardzo lekkich plastikowych toreb, np. tych stosowanych na targach przy zakupie produktów pakowanych luzem.
Ponowne wykorzystanie i napełnianie opakowań
Przepisy określają nowe wiążące cele dotyczące ponownego wykorzystania opakowań na 2030 rok i sugerowane cele na rok 2040. Różnią się one w zależności od rodzaju opakowania używanego przez operatora – przykładowo ponowne wykorzystanie na poziomie 40% dla opakowań transportowych i sprzedażowych oraz 10% dla opakowań zbiorczych.
Lokale gastronomiczne będą zobowiązane oferować klientom możliwość przyniesienia własnych pojemników na napoje lub posiłki na wynos, bez pobierania dodatkowych opłat.
Czy zmiany są konieczne?
Pomimo wzrostu wskaźników recyklingu w Europie, ilość odpadów opakowaniowych wciąż rośnie szybciej niż ich recykling. W 2022 roku każdy mieszkaniec UE generował średnio 186,5 kg odpadów opakowaniowych, z czego 36 kg stanowiły opakowania plastikowe. Obecne dyrektywy, wprowadzone w 1994 roku, okazały się niewystarczające w redukcji negatywnego wpływu opakowań na środowisko.
W listopadzie 2022 roku Komisja przedstawiła wniosek dotyczący rozporządzenia w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych, które zastąpiłoby obowiązującą dyrektywę. Parlament Europejski i Rada przyjęły swoje stanowiska w sprawie proponowanego rozporządzenia odpowiednio w listopadzie i grudniu 2023 roku. Obaj współprawodawcy osiągnęli wstępne porozumienie 4 marca 2024 roku. Nowe przepisy to krok w stronę gospodarki obiegu zamkniętego.
Targi TAROPAK – miejsce dialogu o przyszłości opakowań
Na targach TAROPAK zagadnienia związane z nowymi regulacjami unijnymi oraz innowacjami w zakresie zrównoważonych opakowań będą stanowiły ważny punkt dyskusji. To idealna okazja, aby zaprezentować swoje ekologiczne rozwiązania, wymienić doświadczenia z innymi liderami branży i dowiedzieć się więcej o nadchodzących zmianach.
Opracowano na podstawie informacji Rady Europejskiej